Telenor i samtaler om sammenslåing
Telenor Group og det malaysiske selskapet Axiata er i diskusjoner om sammenslåing av sine asiatiske selskaper.
Det bekrefter Telenor i en pressemelding mandag morgen, 6. mai.
En potensiell sammenslåing vil omfatte selskapenes mobil- og infrastrukturvirksomheter i Asia.
Selskapene regner med at en sammenslåing vil realisere betydelige synergier, foreløpig estimert til rundt 5 milliarder amerikanske dollar, eller rundt 43 milliarder kroner. Hvis sammenslåingen gjennomføres, dannes
"Selskapet vil bidra til å akselerere den teknologiske omstillingen og digitaliseringen av Malaysia og Asia, og planlegger å etablere et forsknings- og innovasjonssenter i Malaysia for nye teknologier, som 5G, tingenes internett og kunstig intelligens," heter det i pressemeldingen.
Det forventet at Telenor, basert på egenkapitalverdier, vil eie 56,5% i det eventuelt sammenslåtte selskapet, og Axiata vil eie 43,5%.
Begge parter anerkjenner ifølge pressemeldingen at disse eierandelene er foreløpige og gjenstand for justering og due diligence.
Telenor skriver også at det "er ingen garanti for at disse diskusjonene vil føre frem til en endelig avtale mellom partene", men tar sikte på å ferdigstille avtalen innen tredje kvartal 2019.
✉️ redaksjonen@shifter.no