påske
Bonsai-lego, bordtennis og påskekyllinger: Fortsatt noe trøkk på Startuplab i ferien
Mens kontorene rundt om å landet er tømt er det mange gründere som tenker å jobbe i påska ved Startuplab.

Hvis man vil gjøre en temperaturmåling på hvor mye norske tech-gründere faktisk jobber i påska, er nok Startuplab et godt sted å begynne.
Gründere er kjent for å jobbe hardt, og det snakkes ofte om sene kvelder og tidlige morgener. Noe annet de har dreisen på, er multitasking – noe mange også praktiserer i påska.

For mens det kan virke som at resten av landet har stått i endeløse bilkøer på vei mot hytta, tross skrantende skiføre, er det fortsatt en del som hamrer hvileløst på tastaturet i en av hovedstadens største startup-huler.
Det viser en uformell undersøkelse gjennomført av Shifters utegående påskereporter, som stakk innom.
Lurer du på hva gründere egentlig drømmer om å få i påskeegget? Eller hvor mange kaffekopper det faktisk går med for å holde maskineriet i gang?
Alt dette – og kanskje et par overraskelser – får du svar på i denne saken.

Kontorrotte
Det er ikke fullt hus, men flere pulter er opptatt og små samtaler rundt flere bord avslører at det fortsatt skjer mye.
Praten går i lanseringer som nærmer seg, frister som må nås og investormøter som lurer rett over helligdagene.
Blant dem som prøver å få mest mulig unna, er gründerne bak den ferske oppstarten Altek.AI.
– Vi jobber på, og det er kjempegøy. Så det blir ikke noe fri på oss, kanskje et par dager i helgen, sier Kristoffer Pedersen.
Selskapet utvikler en AI-plattform for hotellbransjen – en sektor som definitivt ikke tar påskeferie.

Flere forteller likevel at dagene er noe roligere enn vanlig.
– Jeg synes det faktisk er litt behagelig at det ikke er så mange her. Det gir meg litt rom til å konsentrere meg, sier Hyyr-gründer, Christian Clemet von Tetzschner.
Han bekrefter at det er roligere i kontorlandskapet enn ellers, og ser det som et tegn på at mange klarer å opprettholde litt «work-life balance».
– Selv er jeg en kontorrotte – jeg elsker å jobbe – så for meg går det helt fint å holde det gående i ferien, legger han til.
Altek-gründerne har også troen på en pause i ny og ne:
– Jeg er vant til å jobbe med ting jeg brenner for. Da er det ikke noe problem å jobbe lange dager. Men jeg må også ta pauser innimellom, sier Jon-Fredrik Hopland.

Barn, bordtennis og bonsai
Flere av de som jobber i påska, har også barn.
Og som de fleste vet, kan det å aktivisere de små krabatene og jobbe samtidig, by på visse logistikk-utfordringer.
En av Nora-gründerne har løst det med å ta dem med seg på kontoret. Heldigvis har den ganske så fargerike startup-huben noen ess i ermet for å underholde også de minste.
– Her er det sjakk, bordtennis og litt skjermtid. Det er ikke så ofte vi kombinerer jobb og familie på denne måten, men nå som skolene er stengt, blir det litt sånn, sier Axel Ramfjord.

I Noora-teamet (med to «o»-er denne gangen) er det noen som har tatt med seg sitt indre barn på jobb. Midt i lokalet bygges det nemlig et bonsai-tre – i god, gammeldags Lego
– Det er min måte å trekke inn litt lek i arbeidsdagen. Nå hadde den esken ligget lenge, så jeg tenkte: Nå skjer det, sier CTO Petter Lillevold, som tar legopauser nå og da.
– Hva er det gøyeste du har bygget?
– Jeg bygde opp en middelaldersituasjon, med borg, pub, fjell og grotter med noe skjeletter i, svarer han.
Resten av gjengen skal muligens ta noen fjellturer i påska, før de etter ferien må i gang med hardtrening til Holmenkollenstafetten, som regjerende mestre i Forskningsparken.

Drømmer om Japan og kort pollensesong
Japan er et ord som av en eller annen grunn går mye igjen denne mandagen.
Flere forteller at de drømmer om, har vært eller skal dra til Japan.
– Jeg elsker å reise, og det kunne vært ganske kult med en billett til en helt ny destinasjon. Øverst på lista står Japan, svarer Petros Petrou i Relynk, på spørsmål om hva han kunne tenke seg i påskeegget sitt.
– Det er noe helt unikt med det landet. Det er også et type tre jeg gjerne vil se – kirsebærtrerne med de rosa blomstene, legger han til.
De nevnte trærne, er likevel ikke noe for alle.
– Jeg ønsker meg kort pollensesong, svarer Ymir Egilson i Aevy, på det samme spørsmålet.
Han drømmer om et tradisjonelt påskeegg fra Island – laget av sjokolade, med en spåkake inni.
Kollegaen Stig Sund har andre prioriteringer:

– Jeg ønsker meg et politisk klima som fokuserer på hvordan vi kan bygge neste generasjons industri som lærer av fortiden, sier han lidenskapelig.
Hvis han skal svare noe litt mer lettbeint, er det sjokoladetrekte cashewnøtter som står øverst på lista.
Den tredje personen på kontoret, ønsker å lære seg norsk.
– Jeg håper norsken min kan gå fra «zero to hero», sier Gautier Moulin, som har flyttet fra Frankrike.
Han har blant annet bitt seg merke i at norsk har overraskende mange ord for «øy» – skjær, holme osv.

Bøttevis med kaffe
Den observante som har vært innom Startuplab, har trolig oppdaget hvordan kaffemaskina virkelig får kjørt seg – særlig fra rundt ni om morgenen til lunsjtider.
Et spørsmål som dukker opp er: «hvor mange kopper går egentlig med?»:
– Jeg regner heller i bøtter, men om man skal ta det i kopper så er det kanskje mellom sju til åtte om dagen, svarer Frode Røinass i Vinclude Sponsor Solutions, som fører til noen sjokkerte reaksjoner fra teamet hans.

Pedersen i Altek.AI er også godt i gang med koffeininntaket:
– Jeg drikker kanskje fire til seks kopper daglig. Jeg merker ikke så mye til koffeinvirkningen, men det er en vane. Jeg har drukket tre kopper allerede, sier han når klokka er rundt 09.30.
Mange er likevel noe mer restriktive.
– Jeg setter en grense på rundt tre om dagen. Før var det to, men nå er det tre, sier Mark Szoke, Visoid-gründer.
Det er ikke bare i andres kaffedrikking det skal blandes seg opp i, det byr seg nemlig på flere anledninger til å avbryte langt viktigere ting.
– Hadrien her hadde noen spørsmål han ønsket å stille for å finne ut av om han ville bli i med i en startup, sier Malo Grall i Visoid.

– Så dere er midt i et jobbintervju?
– På en måte, svarer Hadrien Develay, som likevel ikke har noen problemer med å svare på spørsmål om hva han skal i påska eller hva han ønsker seg i påskeegget:
– Jeg skal til Tromsø i et par dager. Forhåpentligvis er det noe snø der, forteller Develay, som nylig flyttet fra London.
Han er blant flere som tilslutt skal ta opp jakten om påskeføre når klokka nærmer seg 16 på onsdag – når de røde dagen faktisk er i gang.
