Hardt prøvet batterigründer starter hemmelig selskap - med kona

Peter Carlsson er tilbake - med et topphemmelig prosjekt.

Peter Carlsson er tidligere gründer av Northvolt.

Den tidligere toppsjefen og grunnleggeren av Northvolt har etablert et nytt selskap sammen med sin kone, Sofia Graflund. Det nye selskapet har fått navnet Ekenäs Venture AB, men duoen holder kortene tett til brystet om planene.

– Ingen nyhet egentlig, vi har opprettet et selskap, men om og når vi starter aktivitet i Ekenäs, vil dere få vite det, skriver Carlsson i en SMS til Breakit.

Selskapet ble formelt registrert i januar, og dokumentene antyder at det dreier seg om et investeringsselskap. Hvis det stemmer, kan noen av midlene fra Carlssons salg av Northvolt-aksjer bli reinvestert i nye virksomheter. Carlsson solgte aksjer for betydelige beløp mellom 2019 og 2022, noe han selv har bekreftet tidligere.

Få gratis nyhetsbrev

Abonner på Shifters nyhetsbrev for de siste nyhetene, trendene og analysene.

Fra batteriteknologi til nye muligheterNorthvolt, som ble grunnlagt av Carlsson for nesten ti år siden, har nylig gått inn i en rekonstruksjonsfase i USA. Etter en krevende periode, der Carlsson selv har omtalt det siste året som «veldig krevende», ser han nå ut til å ha begynt å se fremover.

Notisen er skrevet ved hjelp av Chatgpt, og desket og kvalitetssikret av redaksjonen i Shifter.