BETALING

Klar for tøff kamp på bortebane

– Sverige er det tøffeste markedet i Norden. Kan vi etablere oss der, kan vi klare det i andre land også, sier Dintero-sjef Daro Navaratnam.

Daro Navaratnam, daglig leder i Dintero
Daro Navaratnam, daglig leder i Dintero.
Publisert

Nylig var de fire første ansatte på plass på det nyåpnede kontoret i Stockholm, det første utenfor Norge.

Sverige-planene til betalingsselskapet fortalte Daro Navaratnam og markedsjef Ola Åkesson om allerede i fjor høst, men ambisjonsnivået har vokst siden den gang. Da var det aktuelt med to selgere; det endte med det doble.

Nylig var de fire første ansatte på plass på det nyåpnede kontoret i Stockholm, det første utenfor Norge.

Sverige-planene til betalingsselskapet fortalte Daro Navaratnam og markedsjef Ola Åkesson om allerede i fjor høst, men ambisjonsnivået har vokst siden den gang. Da var det aktuelt med to selgere; det endte med det doble.

En viktig årsak var en sterk avslutning på 2024.

– I fjerde kvartal hadde vi en vekst i transaksjonsvolumet på 140 prosent. For hele året lå den på 80-90 prosent, sier Navatatnam, til BankShift.

Inntektene økte med 55 prosent

Veksten satte spor i resultatet til selskapet. Ifølge Navaratnam økte inntektene med 55 prosent, fra 13,3 millioner kroner i 2023 til 20,5 millioner kroner i i fjor.

Det var langt fra nok til å nå lønnsomhet, men et underskudd på cirka åtte millioner kroner (det endelige resultatet er ikke klart) var et par millioner bedre enn budsjettert. Dermed fantes rom for å gi litt mer gass fra starten i Sverige.

En viktig årsak til etableringen i Sverige, var at den store nordiske dominanten på området, Klarna Checkout, ble til Kustom. Dette etter at et konsortium av svenske investorer kjøpet checkout-løsningen fra den svenske fintech-giganten.

– Vi tror fortsatt det at det salget har åpnet for nye muligheter i Sverige, sier Navaratnam.

Mye bevegelse hos konkurrentene

Samtidig skjer det mye hos konkurrentene også.

Nettopp Kustom meldte nylig at man lanserer en løsning som skal være den første som synkroniserer fysisk handel og netthandel i ett system og som gjør mobilen til kortterminal i fysisk handel.

Daro Navaratnam, daglig leder i Dintero,

En annen av de svenske konkurrentene, som også satser hardt i Norge, er Qliro. For et par uker siden meldte selskapet at Avtalegiro blir «kjøp nå, betal senere-løsning» for den som vil betale med faktura i selskapets checkout-løsning.

– At vi kan bruke 30 år gammel teknologi på en helt ny måte, er sinnssykt kult, sa Jens Koldenhof Rygg, norgessjef i Qliro, til BankShift.

Omtrent samtidig ble også eFaktura lansert som betalingsløsning ved netthandel. Bank dem lå den norske betalingsleverandøren Front Payments.

Avtalegiro er ikke prioritet

– Er eFaktura og Avtalegiro noe som Dintero vurderer å ta inn i checkout-løsningen?

– Det er ikke førsteprioritet hos oss. Det fleste av våre kunder vil ha betalt raskt. Da er det bedre med en BNPL-aktør som legger til rette for at butikken får pengene med en gang, sier Navaratnam og legger til:

– Foreløpig er det ingen av våre kunder som har etterspurt det. Endrer det seg, vil vi selvfølgelig se på det. Akkurat som vi vil overveie krypto, om det skulle begynne å etterspørres av kundene.

En løsning som derimot har blitt etterspurt blant kundene til Dintero, er Two – det norske selskapet som prøver å bli B2B-verdens svar på Klarna.

– I dag bruker vi tyske Billie som BNPL-alternativ for B2B, men etterspørselen etter Two har økt så mye at vi må se på det som et norsk alternativ.

Denne saken ble først publisert på bankshift.no