konflikt
Visma må møte svenske gründere i retten etter uenighet i oppkjøp
En domstol skal nå avgjøre konflikten mellom den norske programvaregiganten Visma og det svenske oppstartsselskapet Bokio - om hvor mye gründerne og de tidligere eierne skal få betalt for aksjene sine i sluttoppgjøret.

Etter at Visma i 2022 kjøpte majoriteten av aksjene i Bokio, var planen å overta resten etter to år – med en sluttpris basert på selskapets resultater, et såkalt earnout-opplegg. Ifølge Vismas årsrapport for 2023 ble Bokio verdsatt til 2,1 milliarder svenske kroner, noe som kunne ha utløst en betydelig utbetaling til gründerne bak selskapet, skriver den svenske nettavisen Breakit.
Men partene er uenige om den endelige prisen, og Visma skal ifølge Breakits kilder ønske å betale mindre enn det Bokio-siden mener de har krav på. Konflikten har ført til at oppkjøpet ikke er fullført – Visma eier fortsatt bare 53 prosent av aksjene.
Saken skal nå behandles i en såkalt «skiljedomstol» – en form for privat voldgift som ofte benyttes i næringslivet. En avgjørelse kan likevel la vente på seg, og prosessen kan trekke ut til 2026 før den er avsluttet.
Bokio-sjef Viktor Stensson skriver i en e-post at selskapet følger inngått avtale, men vil ikke kommentere saken ytterligere. Visma henviser til Stensson for spørsmål.