
Telenor-ansatte savnet digital satsning - ville gjøre Star Wars-kupp ved valg av styremedlemmer
Manglende digital satsning i Telenor førte til at ansatte organiserte seg - og ønsket Lisa Long inn i styret.
En gruppe mellomledere lot seg inspirere av Star Wars' "Rebel Alliance", i et forsøk på å få inn et styremedlem som "kunne stille de riktige spørsmålene", skriver Dagens Næringsliv.
Bakgrunnen skal være at Telenor har vært plaget av uro, betente saker og konflikter. Telenor Digital, som skulle drive innovasjon og utvikling av nye tjenester, hevdes å slite med "stort gjennomtrekk", der Berit Svendsen er den siste i rekken av ansatte som har forlatt konsernet.
Ansatte og mellomledere har ifølge DNs kilder ment at styret i Telenor ikke har hatt nok kunnskap om Telenor Digital. Flere av utviklingsprosjektene denne grenen av Telenor har stått bak er i dag lagt ned, eller solgt ut av konsernet.
– Planen var å få inn et styremedlem som kunne være et reelt korrektiv, som kunne stille de riktige spørsmålene og gjenkjenne gode svar, sier Bjørn Remseth, programvareingeniør i Telenor, til DN.
Ville ha Lisa Long i styret
Kort tid før de ansatte skulle velge sine styrerepresentanter i fjor, ble det satt sammen en liste med 16 navn, der nær halvparten var mellomledere i Telenor Digital. Konstellasjonen tok navnet "Future Alliance", inspirert av Star Wars' "Rebel Alliance" -- opprørere som driver geriljakrigføring mot makthaverne, skriver DN.
Målet var å få Telenor Digitals produkt- og innovasjonsdirektør Lisa Long, som blant annet har bakgrunn fra Skype, inn i styret. Ved valget av nye styremedlemmer, fikk alliansen nok stemmer til å få inn én representant i bedriftsforsamlingen i Telenor, men ingen ansattrepresentant i styret. Representanter fra El- og IT-forbundet, Nito og Negotia valgt inn i stedet.
I ettertid har både Lisa Long og flere andre fra alliansen sluttet i Telenor.