Kommunikasjonsdirektør Janne Stang Dahl i Datatilsynet.
Kommunikasjonsdirektør Janne Stang Dahl i Datatilsynet.

Det er snart delt ut like mange GDPR-bøter i år, som i hele fjor

2021 kan bli året da norsk næringsliv virkelig får kjenne på de nye reglene om datainnsamling og personvern.

Publisert Sist oppdatert

Denne uken ble forlaget Cyberbook, som utvikler og distribuerer nettbaserte læremidler, ilagt en bot på 200.000 kroner av Datatilsynet, for å ha automatisk videresendt e-posten til en tidligere ansatt.

Boten er den femte som er delt ut i sammenheng med GDPR-regelverket hittil i år. Til sammenligning ble det delt ut sju slike bøter i hele fjor (se hele lista nederst i saken).

Datatilsynet har også varslet en rekke flere bøter i år, deriblant et gigantgebyr på 100 millioner kroner til Grindr.

«Det stemmer at vi har vedtatt mange overtredelsesgebyr hittil i år. Flere av gebyrene er til næringsvirksomhet. GDPR-regelverket har kommet for å bli,» bekrefter kommunikasjonsdirektør Janne Stang Dahl i Datatilsynet, og presiseres at tilsynet er like opptatt av privat som offentlig sektor.

«Vi håper alle har et godt øye til regelverket, og følger opp som best de kan. Det er også til borgernes og forbrukernes beste. Mange ikke bare ønsker, men krever, at personvernet skal være godt ivaretatt. Godt personvern lønner seg, det skaper tillitt,» legger hun til.

Ifølge advokat Vebjørn Søndersrød i Advokatfirmaet Ræder, er de mange små og fremadstormende teknologiselskapene særlig sårbare.

– Vår erfaring er at tech-selskaper ofte ikke har god nok kontroll over dataflyt, samarbeidspartnere og tjenester, informasjonssikkerhetsvurderinger og vurdert lovlighet av behandling av personopplysninger, skriver han i denne artikkelen.

GDPR-bøter siden 2019

Selskap Bot Dato
Bergen kommune1.600.00019.03.2019
Oslo kommune500.00022.10.2019
Utdanningsetaten i Oslo kommune1.200.00001.12.2019
Rælingen kommune500.00010.07.2020
Statens vegvesen400.00027.08.2020
Bergen kommune3.000.00009.09.2020
Odin Flissenter150.00012.02.2020
Sykehuset Østfold HF750.00027.10.2020
Tolldirektoratet400.00020.11.2020
Indre Østfold kommune200.00003.12.2020
Lindstrand Trading100.00006.01.2021
Gveik75.00007.01.2021
Ukjent virksomhet400.00012.01.2021
Coop Finnmark400.00014.01.2021
Cyberbook200.00003.02.2021
SUM9.875.000
Powered by Labrador CMS