pettech
Norsk startup får med giganter i kampen for tryggere valpekjøp
Purina Nestlé og Evidensia går sammen med Pond for å bekjempe useriøse aktører i hundemarkedet.

– Det sier mye om behovet når globale aktører som Purina Nestlé og Evidensia velger å samarbeide med en liten oppstartsbedrift som vår, sier Masoud Younesi, om de to nye samarbeidene de nå har sikret for Pond.no.
Sammen med Johanne Tindstad driver han plattformen, som gir en oversikt over hunderaser og oppdrettere for å hjelpe potensielle valpekjøpere med å ta informerte valg.
Gründerparet har tidligere fortalt om at de startet selskapet for å ta opp kampen mot useriøse aktører og uetisk avl.
Til det har de blant annet fått med seg kjendisveterinær Trude Mostue og Øystein Martinsen, tidligere styreleder i Norsk Kennel Klubb (NKK), som sitter i styret.
– Helt fra dag én har vi hatt en tydelig strategi om å jobbe sammen med større og etablerte aktører – og det er noe vi har lagt mye arbeid i, sier Younesi.

Dyrevelferd først
Gjennom partnerskapet Pond nå har signert vil oppdrettere og valpekjøpere få tilgang til rabatter på fôr fra Purina Nestlé og helsetjenester fra Evidensia.
Pond har tidligere også fortalt om samarbeidet de har med norske Agria Dyreforsikring om å synliggjøre hvilke oppdrettere som samarbeider med norske forsikringsagenter.
– Samarbeidet med Pond bidrar til tryggere valg for både oppdrettere og valpekjøpere, og legger til rette for god helse helt fra starten av. Det er et samarbeid som støtter vår visjon og hjelper oss å gjøre vårt aller beste for dyrene, sier Are Knutsen, daglig leder i Evidensia Norge.
Det er oppdretterne som følger Ponds standard for «Åpen og ærlig» – en funksjon der man deler helseinformason, valpens oppvekstmiljø og annen relevant info – som får tilgang til fordelene.
– Siden vi kom i kontakt med Johanna og Masoud fra Pond, har det vært tydelig at vi deler de samme verdiene og overbevisningene. Det er spennende å bidra til en løsning som setter dyrevelferd og forbrukertillit først, sier Peter Van Staalduine, daglig i Purina Nestlé Nordic.
Samme utfordringer i utlandet
Gründerne forteller at antallet brukere på plattformen vokser organisk hver eneste dag. De anslår at de har rundt fem prosent av markedet av oppdrettere i Norge på plattformen.
– Stadig flere finner valpen sin gjennom Pond, og det er utrolig gøy å se hvordan plattformen blir brukt og vokser naturlig, sier Tindstad.
– At vi har kommet så langt uten ekstern kapital, og med støtte fra bransjens største aktører, gjør oss stolte – og motiverte for veien videre, legger hun til.
Interessen vokser også utenfor Norge, og gründerne retter nå blikket mot resten av Norden – særlig Sverige og Danmark – der det anslås at det årlig selges mellom 160.000 til 200.000 hunder tilsammen.
– De samme utfordringene vi ser i Norge, finner vi også i våre naboland, sier Masoud.