Serie om Exit del 1
Mens vi venter (og venter) på exit: Her er selskapene som kan drysse milliarder over startupmiljøet
Exit-ready? Shifter har kartlagt 32 vekstselskaper fra startupmiljøet som samlet kan utløse over 60 milliarder kroner ved eventuelle salg.

Mens børsene raser, venter langsiktige investorer på salg eller børsnoteringer før de gjør nye investeringer.
– Vi trenger å få løst ut noen av investeringene for å komme oss videre, uttalte engleinvestor Bjarne Melbye til Shifter nylig.
Men hvilke kapitalutløsende salg kan man egentlig se frem mot, og hvor mye kapital kan potensielt frigjøres?
I et forsøk på å besvare det, har Shifter samlet 32 startups og scaleups som har kommet et stykke på vei og vurdert deres exit-muligheter fremover.
Det er ikke små summer det står om. Samlet har selskapene en verdi på over 65 milliarder kroner basert på historiske transaksjoner.
Og selv om det vil regne mest penger på norske og utenlandske VC-fond og andre store eiere, vil det også dryppe milliarder over gründere og engleinvestorer som står klare til å reinvestere i startupmiljøet.
Exit-listen - de store selskapene
Det er viktig å understreke at ingen av selskapene som Shifter har undersøkt får full pott på i «exit-ready-matrisen». Men når man først skal se fremover, er de største scaleup-selskapene naturlige kandidater til å figurere øverst på en slik liste. Omsetning og verdsettelse sørger for det. Også bak overskriftene ligger det noen hint om at selskapene nærmer seg en fase hvor mange investorer er klare til å cashe ut.
Chooose
Blant selskapene som peker seg ut på kriteriene, finner vi Chooose som driver med teknologi for bruk av klimakvoter og fornybare alternativ. En av gründerne, Andreas Slettvoll, har nylig trappet ned fra sjefsrollen i selskapet som har hatt Wiski Capital på eiersiden siden 2019.
Engleinvestorer som Petter Fornæss, Raja Skogland og Askeladden-gründerne Martin Schütt og Karl-Axel Bauer sitter på mindre poster.
Chooose kan være et interessant case for aktører som investerer innenfor ESG. Store flyselskaper står på kundelisten, og oljeselskapet Shell er investor gjennom Shell Ventures.
Tibber
Gründer Edgeir Vårdal Aksnes er fortsatt toppsjef mens medgründer Daniel Lindén nylig gikk over i en ny rolle.
Tibber er blant selskapene som står på salgslisten til Schibsted Ventures som kontrollerer i overkant av 13 prosent av aksjene.
Store internasjonale investorer som Eight Roads og Balderton har vært investert siden 2020. Peter Thiels Founder Fund VI som ble lukket i 2016, sitter på rundt 9 prosent.
Spacemaker-gründerne og engleinvestorene Anders Kvåle og Carl Christian Christensen har aksjer i selskapet.
Remarkable
Amerikaneren Philip Hess tok over som sjef i nettbrett-selskapet i januar 2024, mens gründer Magnus Wanberg gikk over i en ny rolle.
Tidligere investorer som Startuplab, som investerte på vegne av Investinors presåkornfond-ordning hvor det er ytret ønske om exit, burde være modne for å selge. Spark Capital har vært eier siden 2019 gjennom snitt femte fond som nå er i sitt niende år og begynner å bli modent for høsting.
Det er få kjente engleinvestorer som sitter på Remakable-aksjer i dag. Men Lorentzen-familien eier 2,4 prosent gjennom familiekontoret Stratel, og Marius Juul Møller, Kristin Rivelsrud Juul Møller og Jan Erik Rivelsrud eier 14,9 prosent gjennom et felles investeringsselskap.
Cognite
Selskapet var en av Norges første enhjørninger og skulle ta en sentral posisjon innen digitaliseringen av industrien. Morselskapet Aker og eier Kjell-Inge Røkke hadde store forventninger til tech og venture, men har siden lagt en rekke slike planer på is.
Sjefen Girish Rishi kom inn i 2022, da gründer Markus Lervik gikk over i en annen rolle.
Selskapet flyttet nylig hovedkontorfunksjonene til USA, og deler av ledelsen er i ferd med å flytte etter.
Safetywing
Det USA-baserte selskapet som startet opp på Y Combinator, tilbyr globale nomader tjenester som gir en form for sikkerhetsnett.
Engleinvestor Anne Worsøe investerte tidlig med midler fra Investinors presåkornordning. Det danske VC-fondet Byfounders kom inn i 2019.
Her sitter fortsatt gründerne i ledende roller, men selskapet fikk inn en ny CFO i 2023.
Forsikringsløsningene til Safetywing kan muligens passe inn hos en større forsikringsaktør, eller kanskje hos samarbeidspartneren, vekstraketten (og i senere tid også spionasjeeksperten) Deel som også tilbyr løsninger til selskaper som har mange ansatte spredt over hele kloden.
Sanity
Selskapet med røtter i den norske mediebransjen har utviklet et publiseringsverktøy som takler alle typer innhold (såkalt headless). Nå er det eid i USA med et norsk utviklingskontor.
Alliance Ventures, Iconiq Growth og Heavybit har vært investorer i flere år. Selskapet står på salgslisten til Investinor via Anne Worsøes investeringer.
Selskapet ledes fortsatt av medgründer Magnus Kongsli Hillestad, og fikk ny CFO under pandemien.
Se flere selskaper i tabellen lenger ned i saken.
Høy aktivitet og økende usikkerhet
Senior manager Erling Fiskerud i strategirådgivningsmiljøet Strategy&, som er en del av PwC, følger nøye med på aktiviteten i Norden.
– For tiden følger vi med på rundt 400 selskaper på ulike stadier i syklusen, alt fra rykter til pågående prosesser, sier han.
Omtrent 180 av de 400 selskapene kan kategoriseres innen tech, hvorav 50 er norske.
– Vi har sett en betydelig økning i antall kommende transaksjoner innen tech de siste 12 månedene. Vi opplever høy aktivitet i B2B SaaS og IT services segmenter vi jobber mye med, som teknologi for energi- og maritim sektor, cybersikkerhet, og programvare for HR- og økonomifunksjonen.
Likevel er det primært litt mer modne selskaper de fanger opp. Fiskerud peker blant annet på oppkjøpsfondene (private equity, PE).
– Vi ser at det er flere selskaper som har blitt holdt av PE over lang tid som vi tror det blir prosess på i nær fremtid.
Scaleups som er middels klare for exit
Selskap | Profilerte engleinvestorer | Modne eiere | Tegn til profesjonalisering | Strategisk posisjon |
Zivid | Petter Fornæss og Ivar Arnesen | Firda og Sintef Ventures | Amazon har sikret seg tegningsretter | |
Catalyst One | Thomas Falck | Planla børsnotering, men la dette på vent etter et betydelig nedsalg til en stor eier. | ||
Xeneta | Birger Magnus | Alliance Venture | ||
Boost AI | Alliance Venture | Ny ledelse | Boost har etablert seg i markedet med betydelige kunder | |
1X | Christian Rokseth, Magnus Jepson og Jakob Hatteland | Alliance Venture | Fortsatt gründer på topp | Selskapet har hentet relativt mye penger de siste par årene fra veldig store aktører, men har forsatt engleinvestorene hengende med. Det kan åpne for nedsalg. Samsung og OpenAI-fond er på eiersiden |
Tise | Grunde Eriksen | En av gründerne har nylig sluttet | Verdane har kjøpt seg inn via en svensk aksjeportefølje | |
Strise | Anne Worsøe og Johan Brand | Maki VC og Skyfall | To av gründerne har trukket seg tilbake | Atomico har kommet inn som stor investor |
Ardoq | Gunnar Evensen, Magnulf Pilskog, Magnus Valmot og Aksel Lund Svindal | Norselab og Firda | Gründer fortsatt i ledelsen | Fortsatt global leder på sitt felt ifølge Gartner |
Documaster | Petter Fornæss, Ivar Arnesen og Aksel Lund Svindal | Summa Equity og Norselab | Ny ledelse | Selskap har vært omtalt som en potensiall exit-kandidat i flere år, men taper fortsatt mye penger. |
Fixrate | Schibsted Ventures | Fortsatt gründer som leder | Ingen åpenbare venturelogikk, men passende for en langsiktig eier. | |
Firi | Christian Persson Hager | Schibsted Ventures | Firi har levert sterke resultater i det siste, og Schibsted vil ut |
Man kan krysse av for flere exit-parametre også for disse selskapene.

Dette var før offentliggjøringen av den amerikanske administrasjonens siste tollsatser. Fiskerud tror de nye tollsatsene kan påvirke noen prosesser i nær fremtid, for eksempel gjennom redusert interesse fra amerikanske og internasjonale fond som eier selskaper som rammes mer direkte.
– Foreslåtte tollsatser på amerikansk import og mulige motaksjoner fra handelspartnere skaper mer usikkerhet i kapitalmarkedene, selv om digitale tjenester foreløpig ikke synes omfattet av endringene. Hvorvidt dette får en reell effekt på transaksjonsmarkedet er ennå usikkert, og vi følger utviklingen svært nøye, sier Fiskerud.
Klarna utsatte igjen
For det er ingen tvil om at Donald Trump har dundret inn i arenaen med handelskrigen sin. I Sverige har man snakket om en Klarna-exit i seks år, og selskapets aksjonærer har ventet tålmodig på at vinduet for en rolig sjøsetting på børs skulle åpne seg igjen. Nå er børsnoteringen utsatt igjen på ubestemt tid.
Det kan også skje for det som kan bli en av tidenes største exiter i Norge, en børsnotering av Visma, på det som trolig blir en europeisk handelsplass (London, Amsterdam eller Oslo). Visma har få engleinvestorer på eiersiden nå, men transaksjonen kan bidra med oksygen inn i markedet.
Selskaper som er litt klare for exit
Selskap | Profilerte engleinvestorer | Modne eiere | Tegn til profesjonalisering | Strategisk posisjon |
Auk Eco | Petter Berge, Martin Schütt, Christian Rokseth, Magnus Jepson, Sindre Haaland, Per-Otto Wold, Geir Atle Bore og Daro Navaratnam | Gründerne fortsatt i ledelsen | Opplever kraftig vekst og kan være et fristende B2C-case. | |
Optio Incentives | Petter Fornæss | Wiski Capital | Fortsatt gründer som leder | |
Ignite Procurement | Thomas Falck, Sindre Haaland og Anders Kvåle | Snö og Investinor | Fortsatt gründer som leder | |
Easee | Petter Fornæss og Ivar Arnesen | Wiski Capital | Ny ledelse | Selskapet forsøker å bygge seg opp igjen etter saken med det svenske eltilsynet |
Gelato | Gründer leder fortsatt. En medgründer gikk nylig av. | |||
Attensi | Trond Riiber Knudsen | Viking Venture | Gründer fortsatt i ledelsen | |
Nofence | Petter Fornæss og Ivar Arnesen | Firda | Ny ledelse | |
Fundingpartner | Trond Riiber Knudsen | Schibsted Ventures | Schibsted vil ut | |
Homely | Schibsted Ventures | Schibsted vil ut | ||
Dintero | Schibsted Ventures | Schibsted vil ut | ||
Unloc | Peter Martin Anker | Schibsted Ventures | Schibsted vil ut | |
Tillit Forsikring | Magnus Jepson | Schibsted Ventures | Schibsted vil ut | |
Superside | Anders Kvåle og Trond Riiber Knudsen | Alliance Venture, Prosus og Lugard Road | ||
Two | Anders Kvåle | Sequoia Capital, Alliance Venture, Shine Capital | ||
Portalone | Aleksander Leonard Larsen | Tiger Global, Founders Fund og Coatue Managment |
Verdens største exit
Det ser mørket ut når børsene krasjer, men kanskje så vi starten på noe da Google nylig kjøpte det fem år gamle israelske cybersikkerhets-selskapet Wiz for 32 milliarder dollar. Summen gjorde salget til en av tidenes største «exiter».
Investorene som kom tidligst inn, som det lille investormiljøet Cyberstarts, fikk tilbake over 200 ganger innsatsen. Altså ble en investering på rundt 65 millioner til 13 milliarder kroner på fem år, et utfall selv ikke «power law»-hunrige VC-folk tør drømme om.
Denne eksplosjonen av cash vil regne over startupmiljøet i Israel det neste året og trolig utløse nye satsinger (se faktaboks).