Økt appetitt for norsk tech i internasjonal venture
Noen av verdens fremste venturekapitalister satser tungt på norsk teknologi. Særlig på to områder er norske startups «utrolig godt posisjonert», mener Baldertons sjef i Norden, og hinter om nye investeringer med det første.
Softbanks ferske milliardinvestering i Kahoot spås å bli et gjennombrudd for norsk teknologi i internasjonal venture. Store fond fra alle verdens hjørner har i lang tid fulgt med på utviklingen her på berget, og nysgjerrigheten er i ferd med å materialisere seg.
Nylig ble det kjent at Peak Capital vil øke investeringstakten i Norden, og etablerer et eget kontor i Oslo. Ikke ulikt det canadiske Arctern gjorde i fjor. I tillegg har tungvektere som Peter Thiels Founders Fund satset penger på strømselskapet Tibber og hybridspillplattformen PortalOne. Sistnevnte har også fanget oppmerksomheten til Coatue Management, med Arielle Zuckerberg i spissen.
Dessuten er Shifter kjent med at venturearmen til storbanken Citi for tiden sonderer oppstartsterrenget i Oslo. Det gjør også Europas ledende ventureselskap Balderton, som har investert i størrelser som Revolut, Betfair og MySQL.
Jobber du i en oppstartsbedrift med sårbar økonomi? Kjøp SHIFTER+ til 1290,- per år
Bestill her
Jobber du i en oppstartsbedrift med sårbar økonomi? Kjøp SHIFTER+ til 129,- per mnd
Bestill her